Přeskočit na obsah

Kersko

Čím je tato stavba výjimečná?

Z obýváku mají výhled přímo do lesa, přestože bydlí 40 min od Prahy. Pozvali nás dovnitř a odhalili dlouho skrývané soukromí

Byť si tito sympatičtí majitelé velmi váží svého soukromí, pozvali redakci Dřevostavitele „na kus řeči“. Měli na srdci spoustu poznatků, které chtěli veřejně sdělit, a webový portál byl skvělou příležitostí. Jejich práce je svazovala s Prahou, nicméně oba uvnitř cítili, že potřebují více svobody. Samota, les, klid, ticho a božská příroda – to bylo jejich snem. Ambiciózní dvojice tedy koupila pozemek nedaleko Prahy a pustila se do okamžitého plánování výstavby. Chtěli bydlet hned a takřka se jim to podařilo. Projekt měli hotový do měsíce, stavební povolení do pár týdnů. Přesně o rok později se stěhovali do hotového domu s vybavením a kompletně zařízenou zahradou s bazénem, ohništěm, příjezdovou cestou i vlastním lesem. V tomto luxusním domě jsme je s redakcí Dřevostavitele navštívili a vy se můžete v článku pokochat jejich dechberoucím výhledem skrz prosklený štít rodinného domu.
Číst více

Místo realizace

Dispozice domu Kersko

Prostorná dvoupatrová dřevostavba s dispozicí 4+1, se zastavěnou plochou 100 m2 a užitnou plochou 150 m2.

4+1

Taurushaus

Patrový dům

Taurushaus

100 m2

Taurushaus

150 m2

Nenechte si ujít:

Natálie a Jakub, sympatická slovenská dvojice, se stěhovali během 11 let dvanáctkrát. Vystřídali mnoho evropských destinací, nicméně nikde se necítili jako doma. Teprve až zaměstnání a společní přátelé je přivedli do České republiky. Kde se jejich dřevostavba nachází? Proč si koupili pozemek o rozloze 4 000 m2, byť mohli zastavět pouze 10 %? Jak mají vyřešené přehřívání v domě? Proč tolik tlačili na urychlení výstavby? Co bylo nejhorší na celém procesu výstavby a co vzkazují všem, kteří se teprve chystají stavět? To a mnohem více se dozvíte v exkluzivním rozhovoru na Dřevostaviteli (QR kód najdete níže). Malou ochutnávku si můžete přečíst v dnešním veletržním vydání.

Natálie, Jakube, jak začal celý váš příběh?

Natálie: S Jakubem jsme se seznámili na Slovensku, bydleli jsme i v Istanbulu, Mnichově a v Česku jsme teď čtvrtým rokem. Hodně jsme se stěhovali kvůli práci. Neměli jsme žádný pořádný domov, všechno to byly malé dočasné byty.

A jak jste si představovali ideální lokalitu?

Jakub: Já jsem chtěl bydlet na samotě, někde v lese, pryč od lidí a klidně i daleko od města.

Natalie: Ta představa se mi taky líbila, z praktického hlediska jsem ale chtěla bydlet v dojezdové vzdálenosti od práce. Takže jsme našli kompromis a hledali jsme pozemky třicet minut od Prahy. Sešli jsme se s makléřem a první pozemek, který jsme navštívili, jsme i rovnou koupili. Právě tady ten.

Krásný pozemek si vyžaduje krásný dům. Měli jste už nějakou představu o vysněném bydlení?

Natálie: Já jsem měla dvě podmínky. Chtěla jsem, aby byla celá jedna stěna domu kompletně prosklená a aby tady nebyla dvě oddělená poschodí – líbí se mi, když je celý prostor propojený s krásným výhledem ven.

Jakub: Chtěli jsme určitě dřevostavbu, čímž se nám výběr stavebních společností zúžil. Navíc jsme hledali firmu, která by nám dokázala vytvořit projekt domu podle obrázku, který jsem si našel na internetu a který se mi moc líbil.

Máte tedy individuální projekt?

Natálie: Nemáme, je to typová dřevostavba od společnosti Taurushaus. Byla to náhoda, že nabízeli dům velmi podobný tomu, který jsme si našli na internetu. Úplně přesně odpovídal našim požadavkům, měl všechno, co jsme chtěli.

A vzpomenete si na název typového domu?

Jakub: Ten dům se jmenuje Prot. A dokonce si myslím, že náš dům byl první (nebo jeden z prvních), který byl postavený.

Proč jste si vybrali právě firmu Taurushaus?

Natálie: V zásadě byli jediní, kteří splňovali vše, co jsme chtěli. A líbilo se nám, jak se prezentují na webu. A samotná komunikace také probíhala výborně. Pak pro nás bylo důležité to, že když budeme pracovat na našem domě, tak budeme v kontaktu s těmi lidmi minimálně jeden rok. Bylo pro nás tedy důležité, aby to byli fajn lidi. Říkali jsme si, že to musí být na jednu stranu profesionálové, kteří umí dělat svoji práci, a na druhou stranu to musí být lidé, se kterými chceme trávit čas. A když jsme se setkali i s montážním týmem z Taurushausu, tak nám přišli jako sympaťáci a lidé, se kterými do toho chceme jít.

Jakub: Zpočátku bylo hlavně těžké najít firmu, která by nám zhotovila projekt narychlo. Byli jsme ve velkém časovém presu a kvůli hypotéce jsme potřebovali mít hotový projekt do třiceti dnů. Asi to pro ně byla výzva, ale souhlasili. Podali jsme si ruce a projekt jsme měli do měsíce zpracovaný, stihli to.

Co bylo podle vás nejvíce stresující na celé výstavbě?

Jakub: Nejspíš zvládnout vše logisticky. Hodně jsme tlačili na rychlost, abychom mohli bydlet co nejdřív. Kromě Taurushausu tady zároveň pracovali na pozemku i zahradní architekti a další dodavatelské firmy. Zkrátka to byl velký projekt, do kterého bylo zapojených spoustu lidí ve stejný čas.

Jak dlouho vlastně trval celý proces výstavby?

Jakub: Od nápadu až po stěhování uběhlo skoro dvanáct měsíců. A to se vším všudy – dům, vybavení, zahrada.

Použili jste v rámci výstavby nějaké nestandardní materiály?

Jakub: Ano, například tu máme speciální termoizolační skla, která snižují vnitřní teplotu od 1,5 °C. Nechtěli jsme žádné stropní chlazení ani klimatizaci. Ta speciální skla se nám líbila, opravdu to funguje neskutečným způsobem. I když je dům orientovaný na jižní stranu, tak se nepřehřívá a uvnitř je velmi příjemně během celého dne. A taky máme na zahradě vzrostlé stromy, které nám trochu stíní.

Chápu to správně, že jste chtěli dům bez technologií? Jak řešíte vytápění domu?

Jakub: Ano, chápete to dobře. Na střeše máme fotovoltaiku, ale zatím bez baterie. Tu budeme ještě pořizovat, abychom pak mohli ze získané energie třeba nabíjet auto. Dům vytápíme elektrickým podlahovým topením s tím, že máme instalované termostaty s regulovatelnou teplotou v každé místnosti. A co mě tak z technologií ještě napadá, po celém pozemku máme rozvedenou wi-fi – i na zahradě čili 4 000 m2 je pokrytých plným signálem. Hodně pracujeme z domu, já třeba vyřizuju online meetingy, když se procházím na zahradě.

A jak se vám tady žije? Co říkáte na bydlení v dřevostavbě?

Natálie: Super, my jsme tu velmi spokojení. I naše návštěvy – kdokoliv sem přijde, tak se tu cítí velmi dobře. Je to i díky tomu propojení domu se zahradou.

Co byste na závěr poradili lidem, kteří se teprve chystají stavět?

Natálie: Když lidé začnou stavět, častokrát mají představu o výstavbě velmi zromantizovanou, nebo alespoň my jsme to tak měli. Mysleli jsme si, že to bude mnohem jednodušší. Čtenářům bych tedy poradila, ať se připraví na to, že se spousta věcí pokazí, spousta věcí nepůjde podle plánu, bude to stresující období, spolupráce s dodavateli bude náročná. Co nám v tomto případě pomohlo, když jsme byli oba vynervovaní, bylo to, že jsme si představili, že jednoho dne si sedneme na terasu a řekneme si, že to stálo za to. A pokaždé, když si na tu terasu sedneme, tak si řekneme, že to stálo za to. Takže když si budou tohle říkat a budou si připomínat, že veškeré katastrofy, které se v rámci výstavby a plánování dějí, jsou úplně normální, bude to stát za to a zvládnou to. Držíme jim palce.

Chtěli byste podobný dům?